Obróbka skrawaniem umożliwia nadanie przedmiotom pożądanego kształtu. Jednak w wyniku tej operacji na krawędziach tworzą się mniejsze lub większe nierówności, których należy się skutecznie pozbyć. W tym celu stosuje się zabieg gratowania. Na czym polega i dlaczego musi być wykonywany?
Gratowanie metalu
Toczenie, frezowanie oraz inne mechaniczne procesy skrawania usuwają nadmiar materiału z przedmiotu obrabianego. Wówczas na brzegach rur czy blach tworzą się niewielkie zadziory. Nawet drobne niedoskonałości mogą jednak stać się przyczyną poważniejszych uszkodzeń.
Nieprawidłowo wykończona krawędź może uszkodzić ciało operatora lub kolejnych użytkowników gotowego produktu. Ponadto chropowata struktura może łatwo oderwać się od reszty elementu w trakcie dalszego użytkowania, doprowadzając nawet do jego całkowitego zniszczenia. Instalacja komponentu z niedokładnie wygładzoną powierzchnią będzie też zagrażać prawidłowemu działaniu mechanizmu, do którego został przeznaczony, co może skutkować awarią maszyny. Aby zapobiec takim scenariuszom, stosuje się obróbkę wykańczającą. Gratowanie skutecznie tępi ostre krawędzie metalu i sprawia, że powierzchnia fabrykatu wygląda estetycznie.
Gratowanie metalu jest wykonywane na dwa sposoby. Gratowanie mechaniczne polega na manualnym usuwaniu niedoskonałości przy pomocy gratowników, pilników ślusarskich czy specjalnych wierteł. Gratowanie wibracyjne odbywa się przy użyciu zautomatyzowanych mechanizmów takich jak obrabiarki CNC. Obróbka roto-wibracyjna jest chętnie stosowana do wygładzania powierzchni w produkcji seryjnej.
Gratowanie krawędzi blach
Gratowanie wibracyjne jest skutecznym rozwiązaniem wykorzystywanym do szlifowania krawędzi blach. Wykończona powierzchnia zostaje w ten sposób zabezpieczona przed wpływem zbyt dużych naprężeń wywoływanych przez zwiększone tarcie na brzegach elementów. Gratowanie krawędzi blach pozwala też zmniejszyć ryzyko naruszenia struktury elementu. Wykończona powierzchnia umożliwia również trwałe i stabilne umocowanie komponentu w wyznaczonym miejscu.
Gratowanie rur
Cięcie rur do pożądanego wymiaru skutkuje powstaniem niedoskonałości na krańcach obrabianego elementu. Gratowanie rur jest więc procesem niezbędnym, ponieważ pozostawienie zadziorów grozi nieszczelnością instalacji. Niewystarczające wykończenie brzegów zwiększa ryzyko obniżenia wydajności układu. Grozi również niestabilnym przepływem medium, co jest wyjątkowo niebezpieczne w przypadku przemieszczania się po nieszczelnej instalacji substancji agresywnych czy łatwopalnych. Tym samym gratowanie rur umożliwia producentom konstrukcji zagwarantowanie najwyższych wskaźników bezpieczeństwa.
Usługi gratowania blach i rur
Odpowiednie wykończenie komponentów może stanowić o sukcesie lub porażce całego projektu. Jesteśmy tego świadomi, dlatego oferujemy usługę wykończeniowej obróbki roto-wibracyjnej wykonywanej przy pomocy specjalistycznych maszyn CNC. Nasze rozwiązania w zakresie gratowania wibracyjnego sprawdzają się zarówno w produkcji wielkoseryjnej, jak i rzemieślniczej. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów.