Połączenia śrubowe są powszechnie stosowaną technologią niezależnie od branży. Całe środowisko przemysłowe w pełni opiera się na trwałych łączeniach gwintowanych. Aby jednak mechanizmy te mogły spełniać swoją funkcję, muszą zostać precyzyjnie wykonane na podstawie obowiązujących norm. Na czym polega gwintowanie otworów i jakie urządzenia są niezbędne do przeprowadzenia tego procesu?
Gwintowanie otworów
Gwintowanie to jeden z rodzajów obróbki wiórowej. Polega na wyżłobieniu na powierzchni walcowej lub stożkowej śrubowego nacięcia, które na dalszym etapie będzie współpracować z innym elementem gwintowanym pasującym do danego otworu. Precyzyjne wartości poszczególnych parametrów, takich jak średnica otworu oraz skok, zostały znormalizowane.
Gwintowanie zewnętrzne
Do wykonania gwintowania zewnętrznego stosuje się narzędzie zwane narzynką. Wyglądem przypomina ona nakrętkę, która zostaje osadzona w uchwycie, a następnie przemieszcza się wzdłuż walca. Wewnątrz niej znajdują się ostrza, które żłobią gwint. Aby wykonać gwintowanie o wyznaczonym skoku na walcu o danej średnicy, należy użyć narzynki o dedykowanych parametrach. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w normach dla otworów gwintowanych. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie maszynowe i skorzystanie z obrabiarki CNC, ustawienia te wystarczy wprowadzić do systemu komputerowego urządzenia.
Gwintowanie wewnętrzne
W jaki sposób wykonuje się otwory gwintowane? Początkowo żłobi się niewielki nakiełek, czyli otwór umożliwiający prawidłowe ustawienie docelowego wiertła. Następnie przy pomocy narzędzia o odpowiedniej średnicy tworzy się właściwy otwór. W ostatnim kroku następuje jego gwintowanie. Wcześniej warto jeszcze wykonać fazowanie, czyli usunięcie nadmiaru materiału z krawędzi otworu. Wymiar fazy określa się poprzez podanie kąta oraz długości, na której została wykonana faza.
Narzędzia stosowane w procesie gwintowania to zdzierak, pośredni i wykańczak. Zdzierak jest używany do wstępnego wykonania otworu w gwincie, pośredni jest przeznaczony do pogłębienia gwintu (znajduje się tylko w gwintownikach trzystopniowych), a wykańczak – do precyzyjnego wykończenia gwintu. Do wykonania gwintowania wewnętrznego stosuje się gwintowniki. Aby ich użyć, należy wcześniej przygotować otwór odpowiedniej wielkości. Narzędzia te mają przeważnie od 3 do 5 ostrzy. Zbudowane są z części roboczej, skrawającej oraz uchwytu. Gwintowanie maszynowe natomiast odbywa się przy pomocy gwintowników z końcówką skrawającą przygotowującą wykończony gwint w trakcie jednego przebiegu.
Usługi gwintowania
W naszym zakładzie dysponujemy specjalistycznymi maszynami służącymi do obróbki skrawaniem. Korzystając z urządzeń manualnych, takich jak tokarki czy frezarki oraz automatycznych obrabiarek CNC, przygotowujemy elementy w oparciu o dokumentację przesłaną od klienta. Nowoczesne technologie pozwalają nam na wykonywanie powierzonych zadań z najwyższą starannością i dbałością o detale. Skontaktuj się z nami już dziś, a nasi doradcy pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojej branży!